Monstera deliciosa

Monstera deliciosa “Znovuzrozená, skvostná”             

 

Tak jestli nějaká rostlina kdy zažila velký comeback, byla to právě Monstera. 

Spolu s tchýniným jazykem a schefflerou (na ty ještě dojde) dříve spíše “ne”zdobila nehostinné chodby, čekárny a úřední prostory. Jako děti jsme ji trápili ve školních třídách, vzpomínám si, že jsme měli snad i službu na zalévání, kterou ale nikdo nedodržoval a přesto se jim nějak dařilo to přežít.

Z výše jmenovaných pokojovek se právě monstera dostala na výsluní a to hlavně díky sociálním sítím, kde má desetitisíce fanoušků, miliony příspěvků a dostala se dokonce i jako motiv na dětská trička. To vše především kvůli moderním barevným kombinacím, které vznikly různým křížením. Díky tomu dnes můžeme narazit na kombinace bílé, růžové, s flíčkami nebo černými okraji, kde se jejich cena může astronomicky vyšplhat i na desetitisíce a víc korun za rostlinu.

Já se dnes zastavím u té neobyčejně obyčejné Monstery deliciosa - tedy skvostné.

Pochází z tropických oblastí Mexika a Střední Ameriky, kde dorůstá obřích rozměrů. Listy mohou mít i 90 cm délku a výška rostliny je mnohdy více než 10 m. Z jejích plodů se vyrábí lahodné marmelády a sirupy, doma ale na marmeládu nečekejte.

Je to popínavá dlouhověká rostlina, která jakmile narazí na pevnou oporu, kmen stromu nebo knihovničku v pokoji, její četné vzdušné kořeny k opoře přilnou a pomáhají rostlině se stabilitou. Pokud tedy nechcete doslova odtrhávat monsteru z vašeho nábytku, pravidelně ji sundávejte a jděte ji třeba osprchovat, to má ráda!Pokud s ní budete otáčet nebude se tolik naklánět jedním směrem. Má totiž ve zvyku se táhnout za světlem, jinak by v pralese nepřežila. Mladé lístky této zelené krásky jsou většinou nevykrojené, to ale není na škodu. Až starší rostlina má vykrojené lístky. Může to mít ale i jiný důvod a to, pokud máte rostlinu na příliš tmavém místě, pak se také nebude vykrajovat.

Méně je někdy více!

To pro Monsteru platí dvojnásob, alespoň se co se slunce a zálivky týká. 

Přímé slunce může rostlinu popálit, pak se objevují hnědé skvrny na listech a nebo se rostlina zbytečně vysouší. A když ji budete přelévat ihned to na vás to poví - budou žloutnout celé listy a odpadávat. 

 

Takže.. když jí dáte dostatek světa, budete ji sprchovat listy, aby nebyly zaprášené a bude mít pravidelnou zálivku, odmění vás tím, že si zabere polovinu vašeho obýváku a bude prostě jen krásná a velká.