Pokojovky pro začátečníky

Pokojovky pro začátečníky 

 

Začínáte právě s pěstováním pokojových rostlin a zatím se v nich nevyznáte a nevíte jaké si vybrat? Zde Vám nabízíme pár tipů na rostliny, co "vydrží skoro všechno" a budou vám dělat radost spoustu let. 

Většina začínajících pěstitelů si vybírá do pokoje rostliny a jediným určujícím faktorem je aktuální vzhled rostliny a občas ani moc neřeší, jestli jsou rostliny světlomilné nebo spíš do stínu nebo jakou potřebují zálivku. Další poměrně častou chybou je výběr příliš malé a ještě nezakořeněné rostlinky, která je více náchylná na podmínky a potřebuje větší péči.  

Za prvé - je dobré si rozmyslet, kde bude vlastně rostlina stát? Na okně? Je pod tím oknem topení? Svítí do okna sluníčko? Pod oknem, v koutě nebo u dveří, je tam průvan?

Naprostá většina pokojových rostlin, které jsou běžně k dostání, jsou z oblasti tropických deštných lesů ať už Střední / Jižní Ameriky nebo Asie, kde jsou velmi odlišné klimatické podmínky a to jsou teplota a vlhkost. Oblíbené pokojovky, jako jsou monstery, philodendrony, alokasie a jiné další, rostou pod vysokými stromy ve vlhku a v teplotách okolo 25 stupňů a soupeří s ostatními o své místo na světle. Proto když je dáme na přímé slunce na parapet, pod kterým hřeje topení, nebude se jim tam moc líbit. Přímé slunce jim spálí listy a suchý vzduch z topení je pro ně spolehlivý zabiják, podobně jako průvan. 

Místo už máme, co zálivka?

Patříte mezi chronické nezalévače a ve chvíli, kdy si na kytku vzpomenete ji doslova utopíte? Tady platí pravidlo "méně je někdy více". Pravda je, že většina rostlin se smíří spíš se suchem než s vlhkem. Proto když se stane, že na některou kytičku zapomenete, nedohánějte to! Pokud je již správně prokořeněná, postavte ji do misky s vodou a dokud "pije" nechte ji v misce. Jakmile přestane substrát natahovat vodu, vyndejte květináč a nechte okapat. Teprve pak ji vraťte do obalu nebo podmisky. Rostlina nesmí stát ve vodě, jinak jí uhnijí kořeny. Problém se zálivkou vám pomohou vyřešit zavlažovací květináče se zásobníkem vody a ukazatelem vodního sloupce. Vodu nalijete do zásobníku a rostlina si bere postupně jen tolik, kolik potřebuje. Nemusíte pak alespoň řešit, kdo zalije rostliny až pojedete na delší dovolenou. 

Co rostliny obzvláště milují, je vzdušná vlhkost. Jak již bylo zmíněno výše - v oblastech tropů a deštných pralesů žijí rostliny ve vysoké vzdušné vlhkosti. Dopřejte jim pravidelné rosení nebo si pořiďte difuzér, který zvlhčuje vzduch. Uděláte tím dobře nejen rostlinám ale i sobě. V suchém vzduchu dochází k vysychání sliznice a více se práší. To trápí zejména astmatiky a lidi s dýchacími obtížemi. Vlhký vzduch ulehčuje dýchání a jsme pak méně nemocní. 

Které rostliny tedy hledat?

Obecně by se dalo říci, že nejméně náročné by mohly být kaktusy a sukulenty. Rozhodně to platí o zálivce. Většinou je jen rosíme a nezaléváme, jsou totiž citlivé na přelití a i při opatrném zalévání jim hrozí hnití kořínků. Kaktusům se bude líbit na zmíněném parapetu na jižní straně kde je sluníčko.

Sansiviera

Sansivierám se někdy také říká tchýnin jazyk. Jsou to vytrvalé a absolutně nenáročné rostliny řadící se mezi sukulenty. Zvládají dobře světlo a sucho a stejně tak i stinný kout a jako jedny z mála přežijí i průvan. Je jich mnoho druhů, takže se dají krásně kombinovat. Mohou být světle zelené, zebrované, ploché i kulaté. Zkuste minimalistickou kombinaci například Sansiviera Superba, Sansevieria Bacularis Micado a Sansiviera Moonshine, která působí prostě a nadčasově.

Zamiokulkas

Mezi nenáročné pokojové rostliny na pozornost svých pěstitelů, čas i zálivku patří rozhodně Zamiokulkas. Bude mu dobře i ve stínu a zálivku také moc nepotřebuje.

Tato rostlina je velice dekorativní svými pravidelnými sytě zelenými listy, které na první pohled vypadají skoro až uměle. Na silných stvolech, které mohou být až 1 metr dlouhé nese zpeřené, tmavě zelené listy, mladé lístky jsou světlé až žlutě zelené. V podzemní části má rostlina hlízu, jež slouží jako zásobárna vody.

 

Coffea Arabica

Ve své domovině je kávovník pěstován jako užitková rostlina pro sklizeň kávových zrn. Kávovník je oblíbený pro své lesklé, tmavě zelené listy a jemné nenápadné bílé květy. Z květů později uzrávají červené plody, které ukrývají semena. Z těchto semen se pak připravuje káva. Doma se šálku kávy ale nedočkáme. V domácích podmínkách rostlina neplodí a tak se můžeme těšit jen z jejích bujných listů. Kávovník vám okamžitě připomene, že jste ho nezalili, stačí se na něj podívat. Jakmile nemá dost vody, listy ztratí pružnost a lesk a svěsí se dolů. Po zalití se pak téměř ihned vesele napřímí. Kávovníku se bude líbit na velmi světlém a teplém místě.

 

 

Epipremnum

Také se jim říká Potos (Photos) nebo Šplhavnice a opět je jich hned několik druhů, lišících se barvou nebo panašováním listů, takže je z čeho vybírat (Epipremnum Golden PhotosEpipremnum AureumScindactus Pictus, aj.) Epipremna také patří mezi aroidy a rády se pnou pokud mají oporu. Pokud ji nemají, převisnou. Vyhovuje jim dobře propustný substrát a milují rosení listů. Pokud si vybíráte panašovanou odrůdu pak platí, že čím je světlejší kresba na listech, tím více světla potřebují. Panašování je vlastně ztráta nebo nedostatek chlorofylu (zeleného barviva listů), který rostliny potřebují k fotosyntéze. Pokud nemají dostatek světla, listy se budou zbarvovat více do zelena. Opět ale platí, žádné přímé slunce! Zálivku potřebují mírnou, spíš jim hrozí přelití. Jsou to vděčné a rychle rostoucí rostliny. 

 

Spathiphyllum 

Toulcovky nebo lopatkovce jsou nádherné vzpřímené rostliny s krásnými bílými květy. Tato tropická áronovitá rostlina pochází z Kolumbie, kde může dosahovat šířky a délky jednoho metru a vyskytuje se jako podrost vyšších stromů a keřů, proto bravurně zvládá i stín. V našich domácích podmínkách jej tvoří keříčky středního vzrůstu. Mezi špičatými tmavozelenými listy se pravidelně objevují květenství ve tvaru toulce (zveličený listen obalující květenství), proto rostlinu najdete i pod názvem toulcovka. Květy na rostlině najdeme od dubna do září, před jejich uschnutím se jejich barva změní na světle zelenou. Lopatkovec pohlcuje škodlivé látky ze vzduchu, proto je vhodný do bytových i kancelářských prostor. I u této rostlinky nezapomenete na zálivku, protože si o ni řekne. Jakmile nebude mít dostatek vláhy, svěsí listy, a ty jakoby zmatní. Po zalití se opět napřímí.